تبليغات X
هیتر صنعتی
فن سانتریفیوژ
چاپ مقاله
خرید گیفت کارت
صرافی
success.sunblog.ir
پروفايل كاربر
نام :
سن :
جنسیت : عدم نمايش جنسيت
وضعیت تاهل : عدم نمايش وضعيت تاهل
تاریخ ثبت نام :
اخرین ورود : - در ساعت
ادرس سایت :
شناسه یاهو :


تاريخ : 2 مهر 1396 | 11:38 | نویسنده : مدیر | بازدید : 9

11 اسرار کلیدی برای داشتن یک ­زندگی­مشترک موفق

اگر تازه عروسید یا اینکه حتی جزو آن گروهی هستید که سالهاست این مسیر را پیموده‌اند، آیا می‌دانید چطور می‌توانید­ازدواج­موفق­داشته باشید یا زندگیتان را در مسیر ازدواجهای­موفق­بیاندازید؟ برای پاسخ به این سوال در یک کلام می‌توان گفت به کارهایی که زوجهای­موفق­انجام می‌دهند و به رازهایی که آن‌ها در روابطشان اعمال می‌کنند توجه کنید. این رازها را در ادامه بخوانید....1.­­ ­یک زمان مستقل برای خود داشته باشید

­

نکات­موفقیت در­ازدواج­- وابستگی مستقل در­ازدواج­بسیار مهم است. برای اینکه در یک رابطه شاد باشیم، ابتدا باید خوشحال باشیم. این، در واقع، کلید­ازدواج­موفق­است.

­

زندگی شاد وموفق مشترک

با توجه به این نکته، زن وشوهر باید زمانی را برای خودشان بگذرانند، از لذت های شخصی خود لذت ببرند و به طور کلی زمانی را صرف امورات شخصی خود کنند.. این تنهایی ­باعث دلگرمی قلب می شود، ،و ما با روحیه روبرو می شویم، حس خودمان را دوباره برقرار می کنیم و منجر به پیشرفت و دستیابی به اهداف می شود.
از سوی دیگر، وابستگی، عزم و توانایی شما را از شما می گیرد.هنگامی که ما احساس مستقل خود را حفظ می کنیم، ما قوی تر به نظر می رسیم، و سالم تر و جذاب تر در نظر بقیه هستیم.


­

2.­­ ­یک شنونده خوب باشید

در حالیکه تمام زنان باید در هنر گوش دادن فعال کار کنند، ما این را به عنوان یک منطقه ویژه توجه برای مردان تأکید می کنیم. اغلب، مردان مورد توجه قرارا نمی گیرند توسط شریک زندگیشان درحالی که آن ها نیاز به گوش دادن دارند. این به خاطر برنامه نویسی و نحوه ی آموزش آن‌ها به­ارتباط­با دیگران است.

­

برای همسرتان یک شنونده خوب باشید

­

به یاد داشته باشید که گوش دادن و شنیدن شبیه هم نیستند. گوش دادن یعنی با احساس و توجه کامل قلب گوش کردن.و شنیدن یعنی هنگام صحبت کردن به چهره ی او نگاه کنید با اطمینان و توجه کامل

­

مقاله مرتبط:چگونه یک رابطه سالم بسازیم؟

3.­­ ­لازم نیست همیشه توافق داشته باشید

یک زندگی مشترک­موفق­بدان معنا نیست که زوج ها در مورد هر چیزی موافقند. اکثر زوج هایی که مصاحبه می کردند در واقع دارای نگرش، عقاید و سیستم های خاص خود بودند. و حتی برخی از آن‌ها درمسائل عمده دیدگاه های مخالف و مختلف داشتند. همه زوج ها باید در برخی موارد اختلاف نظر داشته باشند. زوج های­موفق­و دوست داشتنی به دیدگاه یکدیگر احترام می گذارند و حتی در مورد نقاط ضعف خود از طنز استفاده می کنند. این دو دیدگاه مخالف را به رسمیت بشناسید، یکی از آن‌ها نباید «درست» باشد.


4.­­ ­ارتباط برقرار کنید - "زبان عشق" شریک زندگی خود رابفهمید

چندین کتاب وجود دارد که بر روی زبان های عشق وجود دارد. این مفهوم در روانشناسی اثبات شده است که هر فردی شیوه ای منحصر به فرد خود را در برقراری عشق دارد. با دانستن ترجیحات و سرگرمی های شریک زندگی، استعاره ها می توانند در ارتباطات مورد استفاده قرار گیرند که مربوط به چیزی است که فرد به خوبی می فهمد.

­

زبان عشق خود را بیاموزید تا بدانید چگونه با او برخورد کنیدراه

­

فیزیکی برقرای عشق سریک زندیگتان را بشناسید. این می تواند، شستن ماشین او باشد یا نگهداری از بچه ها. یا، می تواند کمک به او در پوشیدن لباس هایشان باشد. برای برخی دیگر، ممکن است ­گفتن کلمات، نامه ها و مهربانی ها و عشق ورزی باشد.­زبان عشق­شریک خود را بیاموزید تا همیشه بدانید که چگونه با او صحبت کنید.

­

مقاله مرتبط:قانون جذب عشق


5.­­ ­شخصیت اصلی او را بپذیرید و سعی در تغییر آن نداشته باشید

یکی از مهمترین عوامل شکست ­، عدم پذیرش است. به یاد داشته باشید که ما همسرمان را برای شخصیتی که قبل از­ازدواج­با ما داشته اند پذیرفتیم و با آن ها­ازدواج­کردیم،و حتی اگر ما بخواهیم او راتغییر دهیم ،نمی توانیم .پس هرکس را همان گونه که هست بپذیر و سعی در تغییر آن نداشته باشید.

هنگامی که او را تشویق یا متقاعد می کنید، شما درواقع درحال تمرکز بر روی ­نقاط ضعف و مشکلات او هستید. چشم انداز خود را بلافاصله تغییر دهید و به جای آن ­ بر صفات مثبت کنید.


­

6.­­ ­مسئولیت پذیر باشید

مسئولیت پذیر بودن آسان است ­و یکی از اسرار­ازدواج­موفق­است. هنگامی که شما در یک پروژه شرکت می کنید، مسئولیت موفقیت و شکست پروژه را بر عهده بگیرید. هنگامی که شما و شریک زندگی خود اختلاف نظر یا بحث دارید، به یاد داشته باشید که مسئولیت اقدامات خود را برعهده بگیرید، از جمله آنچه که انجام داده اید یا گفته اید، به ویژه اگر آن ناراحتی، یا مسئله ناخوشایندی ایجاد شده باشد.


­

7.­­ ­قرارهای ­شبانه باهمدیگر بذارید

مهم نیست زن و شوهری چه زمانی در تاریخ شب خود دارند. داشتن یک شب هنگامی که وقت خود را فقط با یکدیگر بگذرانید می تواند، پیوند را تقویت ­کند و در طول زمان آن را حفظ می کند. وقتی شبی را باهم می گذرانید، باید گوشی های خود را خاموش کنید و آن‌ها را دور بگذارید تا از حواستان به ­آن پرت نشود. یک فیلم را در خانه با پاپ کورن تماشا کنید یا با هم به پیاده روی بروید. اغلب آن‌ها را تغییر دهید و برای یکدیگر مفید و مثبت باشید.


­

8.­­ ­به زندگیتان عشق اضافه کنید

­

کارهای عاشقانه انجام دهید

کارهای عاشقانه و رمانتیک برای شریک زندگیتان انجام دهید – مثل دادن یک گل رز،یا قرار دادن یک یادداشت ­یانامه در کیف او،یا او را با غذای مورد علاقه اش شگفت زده کنید، یا تماشای غروب آفتاب. ایده های زیادی وجود دارد. و شما شگفت زده خواهد شد که تا چه حد درتقویت پیوند زناشویی شما موثرخواهد بود.

­

مقاله مرتبط:چند راهکار برای داشتن یک رابطه ایده‌آل با همسرتان

­

9.­­ ­حفظ صمیمیت زنده

رابطه جنسی برای­ازدواج­سالم بسیار مهم است. رابطه جنسی باید به طور منظم باشد، و درمانگران این کار را حتی زمانی که شما در خلق و خوی مناسب هم ­نیستید! توصیه می کنند،آن را با صحبت کردن در مورد آنچه که شرکیت را خوشحال می کند نگه دارید و با انجام دادن عشق بازی های فانتزی و گرم نگه داشتن حریم اتاق خواب حس هیجان را درخودتان افزایش دهید.


­

10.­­ ­به دنبال احساسات نرم باشید

پشت هر احساس "سخت" یک نرم است؛ این یک مفهوم است که توسط روانشناسان آموزش داده شده است. هنگامی که ما احساس خشم می کنیم، معمولا احساساتی دیگر در پشت آن، مانند غم و اندوه، ناامیدی و یا حسادت را پنهان می کنیم. ما اغلب از خشم به عنوان یک احساس مخفی برای محافظت از آسیب پذیری هایمان استفاده می کنیم. به دنبال احساسات "نرم" و یا آسیب پذیر در زیر احساسات خشم او باشید، این به شما کمک می کند به او نزدیک ترشوید، زیرا شما بهتر می توانید با احساسات واقعی این شخص هم درد باشید.

­

مقاله مرتبط:چطور با عشق کسی را عاشق خود کنیم؟

­

11.­­ ­یکدیگر را کنترل نکنید

متاهلان اغلب به جایی می رسند که در آن شروع به فراموش کردن خود می کنند، به حسادت یا احساس نارضایتی می اندیشند، یا فراموش می کنند که افراد جدا از شرکای خود هستند و ممکن است آن‌ها سعی کنند شرکای خود را کنترل کنند. اغلب این موارد به صورت سه گانه انجام می شود، زیرا انتظارات ممکن است در طول زمان افزایش یابد. ارتباطات، زمان مستقل و محرک های سالم هر دو طرف را حفظ می کنند. اگر احساس می کنید کنترل دارید یا کنترل کننده هستید، یک زمانی را برای مشاور خانواده تعیین کنید.

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 2 مهر 1396 | 11:38 | نویسنده : مدیر | بازدید : 5

­
چکیده این مطلب :­انتشار : 1396/07/02­­0 نظر

آیا شما هم کودکی دارید که مدام حرف می زند و به شما اجازه نمی دهد با وی صحبت کنید. آیا­پرحرفی کودکان­­شما را کلافه کرده است؟

پرحرفی در کودکان


­ از صبح که از خواب بیدار می‌شود تا زمانی که بیدار است، مدام حرف می‌زند، از دوستان خیالی‌اش می‌گوید و خواسته‌هایی که گاه به زبان دوستانش بیان می‌کند، کوچک‌تر که بود مدام از عروسک‌هایش می‌گفت حالا هم که کمی بزرگ‌تر شده از هر دری سخن می‌گوید. گاهی وقت‌ها خسته می‌شوم به‌خصوص زمانی که سرگرم کاری هستم و باید تمام حواسم به کارم باشد ولی با این حال دلم نمی‌آید حرفی به او بزنم.در سنین 3 تا 5 سالگی رفتارهایی چون لجبازی، مقابله‌جویی یا نافرمانی به دلیل اینکه­کودکان­در این سن خود مختار و استقلال‌طلب هستند و می‌خواهند بر محیط تسلط داشته باشند، شایع‌ است. معمولا در این سنین، شایع‌ترین­رفتار­ناسازگار کودک،­رفتار­مقابله‌ای نافرمانی و لجبازی است.

این کودکان در برابر هر کار و اقدام دیگران به خصوص والدین مقاومت می‌کنند. مثلا اگر از او بخواهید که لباسش را بپوشد، اتاقش را مرتب کند یا بخوابد، به حرفتان گوش نمی‌دهد و اغلب بر روی اصرار و خواسته‌‌هایش پافشاری می‌کند.

­

عوامل متعددی می‌توانند در بروز این رفتارهای ناسازگارانه نقش داشته باشند که در این بین خصوصیات ذاتی و سرشتی کودک و از آن مهم‌تر روش تربیتی والدین بیشترین تاثیر را در شکل‌گیری آنها دارد.

­

اگر روش تربیتی و شیوه عملکرد و برخورد پدر و مادر مناسب نباشد رفتارهایی چون حرف گوش ندادن، لجبازی کردن، پرخرفی در کودک تثبیت و تقویت می‌شود. در واقع نباید فراموش کنید که گاهی خود والدین هستند که باعث تقویت رفتارهای منفی در کودکشان می‌شوند.

پس در وهله اول باید دست از اصرار برای­جلب توجه­کودکتان و واداشتن او به گوش دادن حرف‌هایتان، بردارید و بدانید که ادامه این­رفتار­شما فقط شرایط را بدتر می‌کند و باعث می‌شود او بیشتر لجبازی کند و به حرفتان گوش ندهد. درواقع توجه زیاد و واکنش تند شما باعث تشدید لجبازی کودک می‌شود. طبیعی است که با منفی‌تر شدن رفتارهای کودک هم واکنش شما نسبت به قبل شدیدتر شود. پس روی رفتارتان تجدیدنظر کنید. بهتر است روابطتان را با کودکان بهبود بخشید و سعی کنید رابطه عاطفی و صمیمانه‌ ای بین خود و فرزندتان شکل بگیرد.در بسیاری موارد، زیاد حرف زدن حتی در بزرگسالان نیز وسیله‌ای برای پوشش پریشان احوالی روحی یا نگرانی‌های درونی است. اگر والدین به فرزندشان به اندازه کافی توجه کنند و برایش به طور اختصاصی وقت بگذارند، اما باز هم فرزندشان به طور غیرعادی صحبت کند، باید به دنبال ریشه‌های روانی قضیه بگردند.

­

مقاله مرتبط:7 روش برای کشف استعداد کودکان خود

چرا بعضی از کودکان پرحرف هستند؟

  • حس کنجکاوی:
یکى از مهم ترین علت های­پرحرفی کودکان،­حس کنجکاوی­و تمایل به دانستن همه چیز است.

­

­

وقتی فرزندمان ما را سؤال پیچ می کند و پشت سر هم پرسش های عجیب و غریب می پرسد، لازم است با صبر و حوصله به آنها پاسخ دهیم و این روحیه پرسشگری را در او تقویت کنیم.اگر جواب پرسشی را نمی دانید، به او بگویید که «من نمی دانم، بهتر است در کتاب جواب آن را پیدا کنیم» یا «در اینترنت جستجو کنیم» و به او کمک کنید تا پاسخش را پیدا کند.

­

  • نیاز به جلب توجه

­یکى دیگر از مهمترین علت های­پرحرفی­کودکان، نیاز به­جلب توجه­است. شاید تاکنون بارها توجه کرده باشید، زمانی که مادران با تلفن به مدت طولانی صحبت می‌کنند یا در جمعی مشغول صحبت هستند و از کودکشان غافل می‌شوند، کودک با صحبت کردن طولانی یا پرسش‌های مکرر سعی می‌کند که توجه مادر را به خود جلب کند. روان‌شناسان ریشه این نوع واکنش‌های رفتاری کودک را­جلب توجه­والدین می‌دانند.

­

مقاله مرتبط: 13 ویژگی مشترکِ والدین بچه‌های موفق
  • ترس کودک

­

ترس-کودکان

­

­گاهى ترس کودکان نیز به زیاد صحبت کردن آنها منجر می‌شود. این اتفاق به ویژه در سنین پایین و برای کودکانی که شب‌ها از تنها خوابیدن در اتاق خود می‌ترسند، اتفاق می‌افتد. چنین کودکانی از والدینشان می‌خواهند که کنار آنها بمانند تا با آنها صحبت کنند.

­

مقاله مرتبط:5 قدم تا داشتن­خانواده­شاد وموفق
  • حسادت کودکانه

حسادت نیز بخصوص پس از به دنیا آمدن فرزند جدید در خانواده، برای کودکان بالای سه سال، می‌تواند عاملی برای زیاد صحبت کردن و­جلب توجهوالدین محسوب شود.
در بسیاری موارد، زیاد حرف زدن حتی در بزرگسالان نیز وسیله‌ای برای پوشش پریشان احوالی روحی یا نگرانی‌های درونی است.
اگر والدین به فرزندشان به اندازه کافی توجه کنند و برایش به طور اختصاصی وقت بگذارند، اما باز هم فرزندشان به طور غیرعادی صحبت کند، باید به دنبال ریشه‌های روانی قضیه بگردند.

­

­

نباید فراموش کرد که گاهی نیز کم حرف زدن کودکان می‌تواند نشانه‌ای از بروز­افسردگی­در آنها باشد.
امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 2 مهر 1396 | 11:37 | نویسنده : مدیر | بازدید : 5

هدف گذاری سازمانیشاخص های توصیف­هدف گذاری سازمانی­چیست؟

تعریف:

عبارتست از مجموعه‌ای از متغیرهای کمی و کیفی، که به کمک آنها ابعاد مختلف­سازمان­توصیف می‌گردد.مثال: تعداد پرسنل، مقدار گردش مالی، مقدار بهره‌وری، تعداد لایه‌های سازمانی، تعداد تولید در روز، ...اهمیت شاخص‌های سازمان:
در حکم قطب‌نمای حرکت­سازمان­در طول زمان می‌باشد.میزان و ارزیابی رسیدن به وضعیت آینده بر اساس آنها سنجیده می‌شود.انواع شاخص‌های سازمانی:

­­ ­شاخص‌های وضعیتی سازمان

­­ ­شاخص‌های وضعیتی درون­سازمان­(شاخص‌های درونی)

­­ ­شاخص‌های وضعیتی بیرون­سازمان­(شاخص‌های محیطی)

­­ ­شاخص‌های عملکردی سازمان

­­ ­شاخص‌های عملکردی درون­سازمان­مقدار کار انجام شده توسط­سازمان­را توصیف می‌نماید.

­­ ­شاخص‌های روند (عملکرد) محیط (بیرون)­سازمان­مقدار و روند تغییرات در محیط­سازمان­را نشان می‌دهد.


­

فاکتورهای اساسی در­موفقیت­سازمان

عبارتند از مجموعه شاخص‌ها یا عواملی که در ارزیابی میزان­موفقیت­سازمان، بیشترین نقش و اهمیت را دارا می‌باشند.بصورت مخفف تحت عنوان CSF یا Critical Success Factors شناخته می‌شوند.

نکته: معمولا میزان موفقیت­سازمان­بر اساس میزان پیشرفت یا حرکت آن در راستای انجام مأموریت سنجیده می‌شود.

­

هدف گذاری سازمانی


هدف گذاری سازمانی­چیست؟

عبارتند از زیر مجموعه ای از شاخص‌های سازمانی (درونی یا محیطی) که باید وضعیت یا مقدار آنها در طول دوره برنامه‌ریزی تغییر نماید.
عبارتند از مجموعه محورها و موضوعات مرتبط با­سازمان­یا محیط آن که باید در طول دوره برنامه‌ریزی تغییر نماید.


مثال ( اهداف اقتصادی سازمان):

افزایش ارزش سهام، افزایش میزان سود، افزایش حجم گردش مالی، افزایش حجم فروش، کاهش مقدار هزینه‌ها، کاهش هزینه اتلاف و ...فاکتورهای اساسی در تعیین­هدف گذاری­سازمانی

عبارتند از مجموعه شاخص‌ها یا عواملی که در ارزیابی میزان­موفقیت­سازمان، بیشترین نقش و اهمیت را دارا می‌باشند.بصورت مخفف تحت عنوان CSF یا Critical Success Factors شناخته می‌شوند.

­

مقاله مرتبط:تکنیک های مدیریت زمان در زندگی

­

نکته: معمولا میزان موفقیت­سازمان­بر اساس میزان پیشرفت یا حرکت آن در راستای انجام مأموریت سنجیده می‌شود.

­

نکته: اجزای­موفقیت­­هدف گذاری سازمانی

محیطی: بیشترین تاثیرگذاری در جهت قرار گرفتن محیط در وضعیت مطلوب
عملکردی: بیشترین حجم عملکرد در انجام موثرترین فعالیت‌های در راستای روند محیط
عبارتند از زیر مجموعه ای از شاخص‌های سازمانی (درونی یا محیطی) که باید وضعیت یا مقدار آنها در طول دوره برنامه‌ریزی تغییر نماید.
عبارتند از مجموعه محورها و موضوعات مرتبط با­سازمان­یا محیط آن که باید در طول دوره برنامه‌ریزی تغییر نماید.


مثال ( اهداف اقتصادی سازمان):

افزایش ارزش سهام، افزایش میزان سود، افزایش حجم گردش مالی، افزایش حجم فروش، کاهش مقدار هزینه‌ها، کاهش هزینه اتلاف و ...مثال (اهداف فناوری اطلاعات سازمان):
افزایش سطح جغرافیایی پوشش خدمات سیستم اطلاعاتی، افزایش تنوع سیستم‌های اطلاعاتی، افزایش تعداد جریان‌های سازمانی تحت پوشش سیستم‌های اطلاعاتی، افزایش سهولت دسترسی به خدمات فناوری اطلاعات، افزایش ضریب امنیت داده‌ها، افزایش تعداد کاربران فناوری اطلاعات سازمان، افزایش امنیت کاربران سیستم‌های اطلاعاتی، ...اجزاء مفهومی اصلی در بیان­هدف گذاری­سازمانی­:

روند تغییرات:مثال: افزایش، کاهش، تثبیت، ...


موضوع و محور تغییرات :

می‌تواند مشتمل بر هر یک از شاخص‌های سازمانی یا مفاهیم و موضوعات کلان‌تری باشد که مبتنی بر شاخص‌ها تعریف می‌گردد.مثال: حجم فروش، سهم در بازار فروش، رضایت‌مندی مشتری( که می‌تواند وابسته به حجم فروش و تعداد شکایت مشتریان باشد) ، ارتقاء آگاهی،‌ ...
مقدار تغییرمعمولا به کمیت مقدار تغییر در مقدار شاخص‌ها یا مفاهیم مبتنی بر آنها را بیان می‌نماید. بهتر است به صورت مطلق بیان گردد.

­

اهداف سازمانی

­

­

مقاله مرتبط:مدیریت: چگونه برای تبدیل شدن به یک مدیر بهتر، 10 اقدام مدیریتی رهبران موثر

­

انواع­هدف گذاری سازمانی­:

­

­­ ­اهداف عملکردی:­

عبارتند از اهدافی که موضوع تغییرات در آنها مبتنی بر شاخص‌های عملکردی (درونی یا محیطی) یا مفاهیم مبتنی بر این نوع شاخص‌ها تعیین گردند.


­ ­انواع اهداف عملکردی:

­­ ­اهداف عملکرد درونی مثال: افزایش تعداد تولید، کاهش هزینه‌های مصرفی

­­ ­اهداف عملکرد یا روند محیطی

­­ ­اهداف وضعیتی: عبارتند از اهدافی که موضوع تغییرات در آنها مبتنی بر شاخص‌های وضعیت­سازمان­(درونی یا محیطی) یا مفاهیم مبتنی بر این نوع شاخص‌ها تعیین گردند.


o­­ ­انواع اهداف وضعیتی


­­ ­اهداف وضعیت درونی­مثال: افزایش بهره‌وری، کاهش تعداد نیروی انسانی

­­ ­اهداف وضعیت بیرونی

­­ ­اهداف کمی: عبارتند از اهدافی که مقدار یا روند تغییرات آنها به صورت کمی (عددی) بیان گردد. مثال: کاهش هزینه‌ها به میزان 10 درصد، کاهش حجم دارایی ثابت به میزان 15درصد


­­ ­اهداف کیفی:عبارتند از اهدافی که مقدار یا روند تغییر آنها به صورت توصیفی و در قالب عبارات تعیین گردد.مثال: افزایش میزان رضایت مشتریان، افزایش میزان آگاهی، ارتقاء سطح دانش فنی در طراحی محصول


نکته: همواره سعی بر آن است که اهداف کیفی، بر اساس مجموعه‌ای از اهداف کمی بیان گردد.
مزیت: دقیق و شفاف شدن نحوه ارزیابی اهداف کیفی
عیب: ایجاد خطا در بیان جهت تغییرات
نکته: در بسیاری از موارد نمی‌توان فرمول یا ارتباط ساخت‌یافته‌ای بین اهداف کیفی و کمی پیدا نموده.


­­ ­اهداف درازمدت: عبارتند از مجموعه اهدافی که روند تغییرات در راستای آنها به کندی صورت گرفته و مستلزم صرف مدت زمان زیادتری می‌باشد.

­­ ­اهداف کوتاه مدت: عبارتند از مجموعه اهدافی که روند تغییرات در راستای آنها را می‌توان در مدت زمان کمتری به نتیجه رساند.


رابطه ی اهداف با ماموریت های سازمانی


نکته:
­بطور کلی اهداف­سازمان­باید در جهت تحقق حداکثری ماموریت‌های سازمان, بر اساس وضعیت و شرایط محیط آن در هر زمان تعیین گردد. تحقق حداکثری ماموریت‌های سازمان، بر اساس شرایط محیطی می‌تواند در دوره‌های مختلف، دارای مولفه های متفاوتی باشد.


مصادیق اشکال متفاوت انجام مأموریت:


­انجام فعالیت‌های متفاوت سازمانی، ارائه ترکیب‌های متفاوت محصول، ارائه حجم متفاوت از محصولات

نتیجه: اهداف سازمان، علاوه بر تفاوت در مقدار شاخص‌های موجود می‌تواند مشتمل بر در نظرگرفتن مجموعه جدیدی از شاخص‌ها بر مبنای وضعیت آینده نیز تعریف و در نظر گرفته شود. علت اصلی امکان تفاوت بین عنوان شاخص‌های­سازمان­در وضع موجود و وضع آینده، متفاوت بودن شکل انجام مأموریت آن در زمان‌های مختلف می‌باشد.
نکته: اهداف­سازمان­در مقایسه با مأموریت آن، معمولا دارای طول عمر کمتری است.
نتیجه: اهداف سازمان، علاوه بر تفاوت در مقدار شاخص‌های موجود می‌تواند مشتمل بر در نظرگرفتن مجموعه جدیدی از شاخص‌ها بر مبنای وضعیت آینده نیز تعریف و در نظر گرفته شود. علت اصلی امکان تفاوت بین عنوان شاخص‌های­سازمان­در وضع موجود و وضع آینده، متفاوت بودن شکل انجام مأموریت آن در زمان‌های مختلف می‌باشد.
نکته: اهداف­سازمان­در مقایسه با مأموریت آن، معمولا دارای طول عمر کمتری است.
نکته: پس از تعریف اهداف دوره‌ای برای سازمان، باید ارزیابی مرتب از میزان دستیابی به آنها انجام شود تا چنانچه تعریف آنها اشتباه صورت گرفته، اصلاح گردند.
نکته: میزان اهمیت شاخص‌ها در بیان تحقق مأموریت برای میزان تحقق مأموریت سازمان، نقش و اهمیت تمامی شاخص‌ها با یکدیگر یکسان نمی‌باشد.
استفاده از روش‌های مختلف برای تعیین میزان اهمیت شاخص‌ها در بیان تحقق مأموریت ضروری به نظر می‌رسد.
نکته: اهمیت دیدگاه همه جانبه در تحقق مأموریت بیان میزان تحقق مأموریت یک­سازمان­را باید همواره مبتنی بر تمامی شاخص‌ها و ابعاد­سازمانانجام داد. (دیدگاه همه جانبه) تکیه بیش از اندازه بر بخشی از شاخص‌ها و ابعاد مأموریت سازمان، قطعا برنامه‌ریزی و مدیریت را به اشتباه خواهد کشاند. (دیدگاه تک بعدی یا بخشی نگر)
مثال: تاکید بیش از حد بر شاخص‌های اقتصادی و از دست دادن شاخص‌های توانمندی نوآوری و علمی یا شاخص‌های دارایی معنوی (دانش)
نکته: معمولا دستیابی همزمان و یکباره به تمامی اهداف تعیین شده در هر دوره از برنامه‌ریزی راهبردی، ناممکن یا بسیار دشوار می‌باشد.
نتیجه:­هدف گذاری سازمانی­تعیین شده در طول یک دوره را باید به صورت تدریجی و با تقدم و تاخر مشخص مد نظر قرار داد.
امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 1 مهر 1396 | 16:49 | نویسنده : مدیر | بازدید : 10

با این ویژگی ها به یک­کارآفرین برتر­تبدیل شوید

­


­ وقتی که­خلاقیت­از ذهن به عمل منتقل می شود، نوآوری صورت می گیرد.
نوآوری یعنی پیمودن راه نارفته، کسی که اولین بار راهی را می‌پیماید، اولین کسی است که می تواند خبر مخاطرات راه را برای دیگران بیاورد. یعنیکارآفرین­خطرپذیر است.

­

­ ­او به جای آن که منتظر ضمانت یک پایان موفق بماند، به فکر و تلاش خود تکیه می زند، به مشکلات حمله می کند و پیش می رود. یعنی­کارآفرینمنفعل نیست و برای استقبال از آینده روحیه ای تهاجمی دارد.

­ ­لحظه تصمیم آغاز، تنها زمانی نیست که او با ریسک مخاطره مواجه می شود.ابهام یک پایان نامعلوم، بر هر قدم این راه سایه می اندازد. یعنیکارآفرین­قدرت تحمل ابهام دارد.

­به استقبال فردا رفتن، آخر ماجرا نیست. کسی که آگاهانه و پیشاپیش خود را در میدان مواجهه با مسائل می اندازد، باید توان سخت کارکردن در شرایط پرتنش را هم داشته باشد. یعنی­کارآفرین­با وجود فشار زیاد، کارآیی خود را حفظ میکند.

باید گفت تعریف مجموعه ای از صفاتی که­کارآفرین برتر­و ایده آل را به تصویر بکشد، امکان پذیر نیست و از طرفی هر­کارآفرینی­تمام ویژگی‌های بدست آمده در تحقیقات­کارآفرینی­را ندارد.


­

برخی دیگر از ویژگی‌هایی که محققین بسیاری آنها را به عنوان ویژگی‌های­کارآفرین برتر­شمرده اند عبارتند از:


آینده نگر بودن و داشتن چشم انداز:

چشم انداز برای شخص­کارآفرین­کاملاً شفاف و خالی از هرگونه ابهام بوده و لذا قابل انتقال به دیگران می باشد. داشتن چنین چشم اندازی به­کارآفرین برتر­کمک می کند تاحرکتی مستمر و بدون سردرگمی و مستقیم به سمت هدف داشته باشد.علاوه بر این، چشم انداز قابل انتقال، دیگران را نیز در طی مسیر همراه و مددیار او می نماید.

­

آینده نگر باشید


­­­مصمم بودن:

عزم راسخ­کارآفرینان­یکی دیگر از ویژگی‌های بارز آن‌هاست که انرژی و تعهد لازم برای­کسب موفقیت­را ایجاد می کند.کارآفرینان مصمم از ایده‌های جدید و فرصت ها و پیشنهادهای شغلی دیگر چشم پوشی کرده و در مقابل به کاری که برای خود برگزیده اند پایبند می مانند.این قطعیت­کارآفرین­را طی فرایند راه اندازی از هرگونه شک و تردید و دودلی مصون نگاه می دارد تا حدی که مخالفت نزدیکان و آشنایان نیز نمی تواند در اراده آنان خللی وارد نموده بلکه دودلی دیگران نیز تحت تاثیر این قطعیت برطرف می شود.­ ­­تمرکزکار آفرین برتر:

­

متمرکز

برای اینکه­کارآفرین برتر­از انجام موفقیت آمیز تمام طرح و برنامه ها و جزئیات کار مطمئن باشد، لازم است که همانند یک فوتبالیست خوب که لحظه ای چشم از توپ برنمی دارد در تمام لحظات با­تمرکز­بر چشم انداز، همه انرژی، وقت و سایر منابع را حول این هدف مصروف نماید.


­ ­انگیزش :

نیاز خودشکوفایی یکی از مهمترین انگیزه های­کارآفرینان­در محقق کردن چشم انداز خود است.نتیجه این نیاز قوی این است که در مسیر حرکت به سوی هدف، هرچیز دیگری در اولویت پایین تری قرار می گیرد.در روابط شخصی، علایق خارج از این چشم انداز و یا پروژه های باسود مالی زیاد، همه از مواردی هستند که در مقایسه با هدف، اولویت پایین تری خواهند داشت.البته سود مالی بندرت انگیزه­کارآفرینان­قرار می گیرد چرا که پول به تنهایی نمی تواند انگیزه انجام تمام زحماتی باشد که در شروع یک فعالیت کار آفرینانه لازم است، هرچند که معیار خوبی برای اندازه گیری موفقیت فعالیتکارآفرینان­است.­­­وقف و از خودگذشتگی :

کارآفرینان همه زندگی خود را وقف کار نموده اند. بسیار سخت کوش هستند و پشتکار آنان مثال زدنی است در حقیقت آنان از کار در راستای هدف خود لذت می برند.داشتن چشم انداز روشن و ترکیب آن با خوش بینی و ریسک پذیری کارآفرینان، سخت کوشی و تعلق خاطر به کار را در آنان پدید می آورد.


ارلند و همکارانش اهم ویژگی‌هایی را که در مورد­کارآفرینان­مورد بررسی واقع و تاُیید شده بودند، جمع آوری نمودند که

اهم آنها عبارتند از:

نیاز به استقلال - تمایل به مخاطره پذیری - نیاز به توفیق-خلاقیت -­کارآفرینان­دارای مرکز کنترل درونی هستند.


­

چند ویژگی عمده کارآفرینی

­

کارآفرینی مفهومی چند بعدی است که در زمینه های مختلف مورد بررسی قرار میگیرد. زمینه اقتصادی از عمده ترین این موارد به شمار میرود. همچنین این مفهوم در مطالعه انواع سازمان مورد توجه است.­کارآفرینی­درباره مردم است. درباره انتخاب ها و عملیات آنها در شروع یا به عهده گرفتن مسوولیت یک­کسب و کار­و یا درگیری آنها در تصمیمگیری راهبردی یک شرکت­


­­ ­موقعیت شغلی.­کارآفرینان­گروهی ناهمگون‌اند که از کلیه بخش‌ها و طبقات اجتماعی در این بخش حضور دارند. تا کنون در منابع مختلف ویژگی های عدیدهای برای­کارآفرینان­برشمرده شده است. آمادگی برای پذیرش خطر و تمایل به استقلال و داشتن اعتمادبه نفس عمده‌ترین موارد در این زمینه به شمار میرود. بر اساس تحقیقات انجام شده در کشور انگلستان افرادی که به شروع یک­کسب و کار­جدید اقدام کرده‌اند و یا به آن تمایل نشان داده‌اند شخصیت خود را به‌مراتب خلاق‌تر و تواناتر از سایرین دانسته اند.­

­

در این مقاله مفهوم­کارآفرینی­و اهمیت آن در قالب ذکر چند ویژگی مهم مورد بحث و بررسی قرار میگیرد.


آیا همه می‌توانند­کارآفرین برتر­باشند

به‌طور ساده­کارآفرین­به شخص حقیقی یا حقوقی ای گفته می شود که توانایی تحمل ریسک -اغلب مالی- را دارد و می‌تواند یک ایده اولیه را به یک فعالیت اقتصادی تبدیل کند. همه ما می‌توانیم یک­کارآفرین برتر­باشیم، چه کارمند، چه کشاورز و ... در هر پست و مقامی که باشیم در راه انجام فعالیت های خود می‌توانیم­کارآفرین­بوده و ایده‌های خود برای بهبود انجام کارها را به واقعیت تبدیل کنیم.


کارآفرینان؛ (مدیرانی ریسک پذیر)

مدیران ریسک پذیر

شرکتها، هنگام تأسیس برای مدت نامحدود تشکیل می شوند و مدیران هنگام اخذ وام و یا افزایش سرمایه به ذینفعان نشان می دهند که به ازای دریافت این منابع در آینده بازده خوبی خواهند داشت.فروشندگان همواره به خریداران نشان می دهند که چگونه کارهای آنها می‌تواند منافع آتی آنها را تأمین کند. اعطاکنندگان لیسانس، ضمانت می دهند که فرایندهای آنها بهترین، بیشترین و باکیفیت ترین بازده را ارائه خواهد داد.ولی سرمایه گذاران، وام دهندگان و خریداران هنگام تصمیم گیری، سوال دیگری مطرح می کنند: «اگر آنچه که طرف مقابل می گوید تحقق نیابد چه می‌شود؟»ارتقای­کسب و کار­(Growing)

بعضی مسائل نسبت به توسعه­کسب و کار­ارجحیت دارند. اگر بخواهید تجارت خود را توسعه بخشید یا حتی در همان اندازه کوچک خود به موفقیت برسید، عامل رشد و ترقی یکی از مهم‌ترین‌هاست.جرقه این رشد از همان شروع کار در مراحل اولیه روشن ­می‌شود. در حقیقت گشودن بال‌ها و جستجوی یک افق تجاری جدید یک دوره محسوب می‌شود.

­در هر صورت همانند مراحل اولیه توسعه، رشد تجاری نیازمند تدارکات اولیه، تعهدات جدی و تمایل برای محاسبه خطرات موجود است. منابع زیادی در توسعه و رشد تجارت به شما کمک خواهند کرد.پیش بینیبررسی میزان و مقدار حرکت به معنای آینده‌نگری است حتی اگر شما به زبان حال توجه داشته باشید. پیش‌بینی و برنامه ریزی در موفقیت مستمر شما حیاتی هستند.

پیش‌بینی رشد: تفکر استراتژیک برای آنکه یک رهبر نافذ باشید باید مهارت‌های خود را از طریق تفکر استراتژیک توسعه دهید. این تفکر فرآیندی است که با آن دید تجاری شما توسعه می‌یابد و توانایی‌های خود را در کار تیمی وحل مشکلات تقویت می‌کنید. آن همچنین به شما در مواجهه با تغییرات کمک میکند تا برای معاملات خود طرح‌ریزی داشته باشید و فرصت‌ها و احتمالات موجود را در نظر بگیرید.

تفکر استراتژیک شما را مستلزم میکند تا به یک پیامد ایده آل در خصوص­کسب و کار­برسید و آنگاه روی نکات عقب‌مانده کار کنید و آن از طریق توجه بر چگونگی توانایی در رسیدن به این دیدگاه بدست می آید.

­زمانی که دید استراتژیک را برای عملکردهای تجاری توسعه می‌دهید، 5 معیار متفاوت وجود دارد که باید روی آنها­تمرکز­کرد.

این 5 معیار به تعریف یک پیامد ایده آل کمک میکند. بعلاوه آنها شما را در توسعه مراحل لازم در ایجاد این بصیرت تجاری هدایت می‌کنند:


1 - سازماندهی:

سازماندهی یک تجارت شامل افرادی است که با آنها کار می‌کنید، ساختار سازمانی­کسب و کار­شما و منابع لازم برای انجام همه امور، سازمان شما چه شکلی است؟ ساختاری که از آن حمایت میکند به چه گونه است؟ افراد، منابع و ساختار را چگونه برای رسیدن به یک پیامد ایده آل ترکیب می‌کنید؟

­

کارآفرینان برتر


2 - نظرات:

زمانی که از هواپیما به دنیای پائین نظری افکنید، نسبت به زمانی که روی زمین هستید بیشتر می‌بینید. تفکر استراتژیک مشابه آن است و این امکان را فراهم میکند تا از بالا نگاه کنید. با افزایش قدرت مشاهده شما از عملکرد افراد و چگونه حل مشکلات به طرز کارا و تشخیص میان آن راه‌ حل‌ ها آگاه می‌شوید.


3 - دیدگاه:

آن روش دیگری از تفکر است. در تفکر استراتژیک چهار نقطه عطف برای در نظر گرفتن زمان شکل‌گیری استراتژی تجارت وجود دارد: دیدگاه محیطی، بازار، پروژه و سنجش. دیدگاه‌ها می‌توانند به عنوان وسیلهای برای کمک به تفکر، شناسایی عناصر اصلی و تطبیق عملکردها برای دستیابی به­موقعیت ایده آل­محسوب شوند.


4 - نیروهای هدایتی:

این نیروها که موجب رسیدن شما به یک نتیجه ایده آل می‌شود چیست؟ هدف و دیدگاه شما چیست؟ این نیروها در حقیقت اساسی برای­تمرکز­تجاری شما است ) به عنوان مثال از چه چیزی برای تحریک افراد استفاده می‌کنید تا به خوبی عمل کنند ( مثال‌های آن شامل: مشوق‌های فردی و سازمانی، معیارها و اهداف، عوامل تولیدی مانند عملکرد، عوامل کمی مانند نتایج یا تجربه‌ها، عملکرد منسجم، کارایی و تولید است


5 - موقعیت ایده آل:

بعد از کار روی چهار مرحله اول، باید قادر باشید تا­موقعیت ایده آل­را تعریف کنید. موقعیت­ایده آل­شامل: شرایط لازم برای بهره‌مند بودن تجارت، فرصت‌های تجاری آتی، مهارت‌های اصلی و استراتژی‌ها و تاکتیک‌ها برای در هم آمیختن


این عوامل زمانی که روی این 5 عامل کاری کنید مهارت‌های شما در امور زندگی افزایش می‌یابد و می‌توانید به دیگران القا کنید که ایده شما بهترین است.

در هنگامی که در جاده کار به موانع و چاله هایی برخورد می‌کنید، این‌ها کارساز است. آیا این همان چیزی نیست که می‌خواستید؟ یک فرآیند خاص در تصمیمگیری مزایایی وجود دارد. مشخص‌ترین امتیاز کاهش سطح استرسی است که شما ممکن است آن را تجربه کنید.

تصمیم‌های نافذ با استفاده از فرآیند مشخص ایجاد می‌شود. آنها بر اساس معیارها و ادراکی است که فرد تصمیم گیرنده اتخاذ میکند و شامل جایگزین‌ها و انتخاب های صحیحی است که خود در راستای تشخیص به موقع می‌باشد. تصمیم گیری نافذ ممکن است از معیارهای اجتماعی و انتظارات مربوط به آن تبعیت نکند، اما براساس آنچه که فرد تصمیم‌گیرنده در خصوص انتخاب های خود اتخاذ می کند باشد.آگاهی از اطلاعات روز و قوانین مطمئن شوید که زمانی که قوانین تأثیرگذار به­کسب و کار­کوچک پیشنهاد می‌شوند، صدای شما شنیده می‌شود.

معمولا" در خصوص کسب و کارهای کوچک انتقادهایی از نظر قانون گذاری وجود دارد. با یادگیری چگونگی ایجاد قوانین، پیگیری قوانین مطرح شده، مطالعه تحلیل های صورت گرفته توسط متخصصین و توضیح قوانین طرح شده ف سعی کنید صدای خود را در زمان انجام فرآیندهای قانون گذاری به گوش افراد ذینفع برسانید.


در خصوص قوانین به درک بهتری دست پیدا کنید که بر تجارت کوچک شما تاثیر بگذارد. با یادگیری چگونگی و دلیل ایجاد وضع قوانین شروع کنید.

­
امتیاز : 3


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 1 مهر 1396 | 16:48 | نویسنده : مدیر | بازدید : 12

اعتماد به نفس چیست؟


تعریف­اعتماد به نفس

اعتماد به نفس­احساس­اعتماد­به کسی یا چیزی است. برای داشتن­اعتماد­به نفس بایدبه خودت مطمئن باشید. افراد با­اعتماد­به نفس تردیدی در خود ندارند.

این معمولا یک کلمه مثبت است: شما می توانید باداشتن­اعتماد به نفس­، متکبر، و یا بیش از حد مصمم باشید. اگر شما می دانید که چه کاری انجام می دهید، پس دارای­اعتماد به نفس­هستید. هرگز این فکر را به خود راه ندهید که­اعتماد به نفس­ندارید. همیشه سعی کنید فکرهای مثبت و والایی داشته باشید. اگر خودتان فکر کنید که­اعتماد به نفس­ندارید، چه‌طور انتظار دارید که دیگران فکر کنند که شما­اعتماد به نفس­دارید.


­

چرا­اعتماد به ‌نفس­مهم است؟

­

احساس ما نسبت به خودمان می‌تواند بر نحوه زندگی کردن ما تاثیر بگذارد. افرادی که­احساس­می‌کنند دوست‌داشتنی هستند (به عبارت دیگر آنهایی که­اعتماد به‌ نفس­بالایی دارند) روابط بهتری هم دارند. این افراد تمایل بیشتری برای کمک گرفتن از دوستان و خانواده‌شان دارند.

­

افرادی که­باور دارند می‌توانند به اهدافشان برسند و مشکلاتشان را حل کنند، در درس و تحصیل موفق‌تر هستند. داشتن­اعتماد به‌ نفس­بالا باعث می‌شود بتوانید خود را پذیرفته و زندگی خوبی داشته باشید.انواع­اعتماد به نفس­!!!


*­اعتماد­به نفس رفتاری
*­اعتماد­به نفس احساسی ، عاطفی
*­اعتماد­به نفس روحی و معنوی


به منظور ان که اقتدار شخصی لازم را به دست آورده و رضایت و غنایی که استحقاقش را دارید تجربه کنید ، به هر سه نوع­اعتماد به نفس­نیاز دارید .


اعتماد به نفس­رفتاری :

­به معنای قابلیت و توانایی در عمل کردن و انجام دادن کارهاست . از کارهای ساده گرفته تا کارهای سخت همانند جامه عمل پوشاندن به رویاهایتان . این همان نوع از ­اعتماد به نفس­است که مورد نظر اغلب ماست .


اعتماد به نفس­احساسی و عاطفی :

­

اعتماد به نفس احساسی

­

به معنای توانایی در تسلط و به کنترل در آوردن دنیای­احساس­و عواطف شماست .این که بدانید چه احساساتی دارید ، معنای ان ها را بفهمید و بتوانید انتخابهای احساسی درست بکنید و ازخود در مقابل درد و رنج روحی و لطمه ها و صد مه های عاطفی محافظت کنید و بدانید چگونه روابطی صمیمی ، سالم و مانگار خلق نمایید .اعتماد به نفس­روحی و معنوی:

سومین نوع از­اعتماد­به نفس که مهم ترین انها می باشد­اعتماد به نفس­روحی و معنوی است،­این نوع از­اعتماد­به نفس همانا­اعتماد­و ایمان شما به جهان هستی و کل آفرینش و موجودات است . این ایمان روحی که زندگی ، هدف و نهایتی مثبت را در پی خواهد داشت و شما به خاطر هدفی این جا هستید و زندگی 70 - 80 - 90 ساله تان بر روی این کره خاکی هدف و مقصودی را دنبال می کند .

­

اعتماد به نفس­آن است که باور داشته باشید می توانید و توانایی ان را دارید که تمام توانتان را به کار بگیرید و شرایط و اوضاع زندگی را آن گونه که مطلوب و دلخواه شماست تغییر دهید.

چه چیز منجر به فقدان­اعتماد به نفس­می شود؟

اعتماد به نفس پایین ممکن است درشرایط مختلف ایجاد شود. در محیط های اجتماعی ممکن است با افرادی سر و کار داشته باشید که شما را تحقیر می کنند. وضعیت ظاهریتان نیز تا حد زیادی در این زمینه موثر است.

محیطی که در آن به دنیا آمده و پرورش یافته اید نیز بسیار روی­اعتماد­به نفس شما تاثیر دارد. بچه ای که هیچ وقت­احساس­نکرده است که فردی بخصوص است و از طرف والدین حمایت نمی شده است، با این تفکر رشد خواهد کرد که هیچ کس او را دوست نداشته و برای او ارزشی قائل نیست.

محیط کار شما نیز روی­اعتماد­به نفستان تاثیر دارد. اگر کارهایتان مورد تشویق قرار نگیرد و توجهی به آنها نشود و همکارانتان وجودتان را نادیده بگیرند،اعتماد­به نفستان کاهش پیدا خواهد کرد.


­

عدم­اعتماد به نفس­و افسردگی

فقدان حس خودباوری الزاما" منجر به افسردگی نمی شود. اما تحقیقات نشان داده اند که این دوتا اغلب باهم هستند . درواقع ( WHO ) سازمان بهداشت جهانی در توصیف افسردگی از عدم­اعتماد­به نفس صحبت می کند.

­

افسردگی

­

نداشتن­اعتماد به نفس­شما را تبدیل به بدترین دشمن خودتان می کند.

این فکرها که اگر من خوشگلتر بودم , اگر ورزشکار خوبی بودم, اگر بامزه و محبوب بودم , اگر آنقدر قوی بودم که بتوانم آن را تعمیر کنم , همه چیزهای دیگر را از بین می برد. حتی وقتی از ما تعریف می کنند اون صداهایی که درون مغزمان هست اون تعریف و تمجیدرو نادیده می گیره و اونو کم اهمیت جلوه میده. مثل جولیا رابرتز که در فیلم "زن زیبا" می گه باورکردن چیزهای بد ساده تراست.

1) بیماری افسردگی اغلب یک چیز درونی است و گاهی اوقات این بیماری به دلایل مختلف نادیده گرفته می شود. از جمله اینکه منشاء هورمونی دارد یا قسمتی از فرایند رشد است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) متوجه این موضوع شده که کمتر از 25% افرادی که افسردگی دارند توجه و مراقبت لازم را دریافت می کنند.

2) واقعاً مهم است که به عدم­اعتماد­به نفس و حس خود کم بینی توجه شود. مخصوصاً در بین جوانان که خودکشی یکی از 3 عامل مهم در مرگ آنان است.

3) حتی به عنوان اشخاص بالغ نیز عدم­اعتماد­به نفس و خودکم بینی میتواند بر روند کار ما تاثیر بگذارد. میتواند ما را در زندگی تبدیل به شریکی بی میل و علاقه و پدری بیفایده بنماید. عدم­اعتماد­به نفس بر همه جنبه های زندگی یک شخص تاثیر میگذارد و باعث نابودی میشود.


­

تکنیک های ساده برای افزایش­اعتماد به نفس

­

با­اعتماد­رفتار کنید:

سرتان را بالا نگه دارید، قوز نکنید و صاف بنشینید، کمی شانه‌هایتان را عقب ببرید تا کمرتان صاف باشد و مستقیم به مخاطبتان نگاه کنید.


لباس مناسب بپوشید:

زمانی که ظاهر مناسبی دارید­احساس­بهتری نیز خواهید داشت. اگر لباس و وسایلی انتخاب کنید که مناسب شما باشند، مطابق با شغل و سبک زندگی‌تان باشند و باعث شوند­احساس­خوبی داشته باشد، ناخودآگاه­اعتماد­به‌نفس‌تان افزایش می‌یابد.


با قاطعیت صحبت کنید:

سخنرانان بزرگ با اطمینان و قاطعیت و با لحنی ثابت و ریتمیک حرف می‌زنند.


مثبت‌اندیش باشید


اعتماد به نفس چیست

­

انرژی مثبت منجر به شکل‌گیری نتایج مثبت می‌شود، پس نیمه‌ی پر لیوان را ببینید و ذهن‌تان را بر فعل توانستن متمرکز کنید.


فعالیت کنید:

بی‌تحرکی و انجام ندادن هیچ کاری، ترس و شک را افزایش می‌دهد و در مقابل فعالیت­اعتماد­و شجاعت را بیش‌تر می‌کند.


آماده باشید:

آمادگی مانع عملکرد ضعیف می‌شود؛ آمادگی بیش‌تر باعث می‌شود نسبت به قابلیت‌ها و توانایی‌های خود­اعتماد­و اطمینان بیش‌تری داشته باشید.

امتیاز : 3


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 1 مهر 1396 | 16:47 | نویسنده : مدیر | بازدید : 8

اسرار موفقیت


موفقیت­آماده برای آماده سازی است. اگر فرصتی عالی امروز خود را ارائه کردید موفق می شوید.اگر آمادگی داشته باشید و فرصتی نداشته باشید،بهتر است تا فرصت داشته باشید و آماده نباشید.برای­موفقیت، باید زمانی که فرصت می آید آماده باشید.­

برای­موفقیت­سخت‌تر از همیشه کار می‌کنند

همه ی کسانی که شکست می خورند می گویند­موفقیت­صرفا یک امر شانسی است، آنها می دانند که این مسئله فقط در زمان مناسب در موقع مناسب قرار دارد، آنها با اطمینان می دانند که­موفقیت­به طور مستقیم با شانس خوب مدلی منحصر به فرد ارتباط دارد.

­

برا یموفقیت تلاش میکنند

­

با این حال، کسانی که به­موفقیت­رسیدند می دانند که­موفقیت­به طور مستقیم به تلاش و کار بستگی داره. حتی یک استراتژی شگفت انگیز نمی تواندموفقیت­را تضمین کند. زیگ زلیگر گفت: "فلسفه عملی، زیبا و کارآمد در جهان کار نخواهد کرد - اگر نمی خواهید.برا ی­موفقیت­ریسک کنید

­عزت نفس هم معنای اعتماد به‌ نفس است و حتی با وجود طرد شدن،­عزت نفس­یک شخص هیچ تغییری نمی‌کند. بیشتر وقت‌ها افراد بخاطر اینکه از طرد شدن واهمه دارند، از فرصت‌ها استفاده نمی‌کنند. طرد شدن باعث می‌شود فرد احساس حقارت کند. در واقعیت، طرد شدن­عزت نفس­فرد را تغییر نمی‌دهد. شما همان فرد باقی می‌مانید، به همان اندازه ارزشمند و مهم که قبل از شروع مکالمه بودید.

­هیچ‌کس نمی‌‌تواند­عزت نفس­شما را بگیرد. فقط خودتان هستید که می‌توانید این‌کار را بکنید. طرد شدن تازمانی‌که اتفاق نیفتاده است یک توهم است، چرا باید وقتتان را نگران این‌که اگر این اتفاق بیفتد یا آن اتفاق بیفتد هدر دهید؟ از فرصت استفاده کنید و برای آنچه که می‌خواهید دست به تلاش بزنید. تنها راه یاد گرفتن ارتباط با دیگران از طریق تمرین کردن میسر است.نقاط قوت خود را می‌شناسند و نقطه ضعف‌های خود را اصلاح می‌کنند

­

تقویت نقاط قوت

­

هر شخص نقاط قوت و ضعفی دارد و این هیچ ربطی به میزان­استعداد­شخص یا اینکه تا چه حد سخت کار و مطالعه کرده است ندارد. به یاد داشته باشید که هیچ‌کس کامل نیست. افراد خردمند و عاقل می‌توانند نقاط ضعف خود را به سرعت تشخیص بدهند و برای رفع آنها تلاش کنند یا اینکه نقاط ضعف را با نقاط قوت خود جایگزین کنند. بنابراین نباید از اینکه در برخی از مهارت‌ها ضعف دارید خجالت بکشید. اتفاقا نقاط ضعف سبب می‌شوند تا از نقاط قوت خود بیشتر و بهتر استفاده کنید.برا ی­موفقیت­اعتماد به نفس­داشته باشید

"اعتماد به همراه­موفقیت­است.

اگر شما به توانایی های خود اعتماد ندارید، پس اگر هیچ کس دیگری هم به شما اعتماد نداشته نباشد، تعجب نکنید. افکار منفی خودتان در مورد خودتان یک سیگنال در سراسر جهان ارسال می کندکه دیگران آن را دریافت و پاسخ می دهند. اگرسیگنال "افسردگی " را پخش مکنید، دیگران با شما به گونه ای رفتار می کنند مثل اینکه افسرده شده اید.

­

اعتماد به نفس

­

اما، هنگامی که به خود و پتانسیل خود اعتقاد دارید، مردم این سیگنال را انتخاب می کنند، و با شما همان گونه که خودتون اعتماد دارید، اعتقاد دارند، و رفتار می کنند.از شکست نهراسید و از آن ­پلی برای­موفقیت­استفاده کنید

افراد موفق نه تنها از شکست و اشتباهات غیرقابل‌اجتناب در طول مسیر نمی‌ترسند، بلکه به سوی آن نیز می‌روند!

­

در حالی‌که بیشتر افراد از شکست و خجالت ناشی از آن و همچنین متحمل شدن هزینه‌ی زیاد در راه­موفقیت­می‌ترسند و سعی می‌کنند که از آن جلوگیری کنند،­افراد موفق­می‌دانند که اشتباهات به ما کمک می‌کنند تا بفهمیم که چه کاری را نباید انجام بدهیم و در مسیر رسیدن به­موفقیت­به چه تجاربی نیاز داریم.

افرادی که هرگز اشتباه نمی‌کنند، برای شکست آمادگی ندارند و بنابراین اگر روزی با آن مواجه شوند لطمه‌ی شدیدی خواهند دید؛ و چون تجربه‌ی مقابله با شکست را نداشته‌اند، اغلب هرگز بهبود نمی‌یابند. شکست‌های کوچک که در فواصل کوتاهی از هم اتفاق می‌افتند سبب می‌شوند تا خود را بیشتر بررسی کنیم و در نتیجه فردی عاقل‌تر و محافظه‌کارتر شویم.

­

امتیاز : 2


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 30 شهريور 1396 | 7:55 | نویسنده : مدیر | بازدید : 8

رازهای رسیدن به آرزوها

چقدر از اعمال ذهن خود آگاهی دارید؟ چقدر فرآیند عمکرد­مغز­خود را می شناسید؟­

­آیا می دانیدذهن شما قادر است در شرایط خاص هر غیر ممکنی را ممکن سازد؟
مغز انسان قابلیت های خارق العاده ای دارد، به طوری که از آن به “پیچیده ترین رایانه جهان” یادمی کنند. هر فکری که ذهنتان می گذرد دارای انرژی است فقط کافیست سطح انرژی خواسته هایتان با سطح انرژی افکار شما یکسان شود، این دقیقا همان زمانی است که به هر چیزی بخواهید می رسید. اگر خواستار تحول بیرونی هستیم باید تغییرات ضروری درونی هم ایجاد کنیم.در هر لحظه ای کائنات به هر فکر، احساس و درخواست شما جواب می دهد.

­

رازهای رسیدن به آرزوها

­

بزرگترین­موفقیت­انسان زمانی حاصل می شود که بتواند ذهن خود و تولید افکارش را کنترل نماید. تا زمانیکه ما درکی از ذهن خود نداشته باشیم ، برای تسلط داشتن بر ذهن بسیار دشوار و غیر ممکن خواهد بود.

فکر کردن در مورد ذهن ممکن است به نظر بسیار طاقت فرسا و مشکل باشد و در واقع نیز بسیار پیچیده است. اما برخی از قوانین بسیار مهمی وجود دارد که حاکم بر نحوه عملکرد ذهن بوده و درکنار هم کلیدهایی را در خود نگه می دارند که آنها طرز کار را به وضوح تشریح می دهند.

هر فکری که ذهنتان می گذرد دارای انرژی است فقط کافیست سطح انرژی خواسته هایتان با سطح انرژی افکار شما یکسان شود، این دقیقا همان زمانی است که به هر چیزی بخواهید می رسید.

اگر خواستار تحول بیرونی هستیم باید تغییرات ضروری درونی هم ایجاد کنیم.در هر لحظه ای کائنات به هر فکر، احساس و درخواست شما جواب می دهد.

­

مقاله مرتبط:موفقیت چیست؟

رویاهایتان را وسعت دهید و با شور و اشتیاق به آنها بپردازید

رویاهای بزرگ در انسان انگیزه و تحرک ایجاد می‌کنند. زمانی‌که به رویاهایتان می‌اندیشید به سمت مسیری که به آن علاقه‌مند هستید راهی باز می‌کنید.

­

رازهای رسیدن به آرزوها

­

آرزوهایتان را مرتبا در ذهن آورید زیرا در همین رویاهاست که می‌توانید به انرژی و شور و شوقی که شما را به حرکت وامی دارد، دست یابید. به خاطر داشته باشید تمام چیزهایی که هم‌اکنون در اطرافتان وجود دارند با یک فکر و یک نیت آغاز شده‌اند.

­

مقاله مرتبط:نکات مهم در رسیدن به موفقیت های ورزشی

­

مسئولیت همه اتفاقات را بپذیرید

برای توجیه عدم‌فعالیت و تنبلی خود به‌دنبال عذر و بهانه و یا دلایل متعدد نباشید. واقعیت زندگیتان را خودتان می‌سازید؛ پس این شما هستید که باید فرمان دهید. نتیجه دلخواهتان را نمی‌گیرید؟ به جای گله‌گزاری از این و آن، دنیا و یا حتی از خودتان، به جای آنکه در زندگی نقش یک قربانی و یا فردی که کشته شده است را بازی کنید، رویکرد و راه و روش زندگیتان را تغییر دهید و به‌دنبال روش‌های دیگری باشید. اگر انتظار دارید که با تکرار کارهای گذشته به نتایج جدیدی برسید، اشتباه کرده‌اید.


­

یاد بگیرید از احساستان استفاده کنید

­

یادبگیرید از احساساتتان استفاده کنید

­

افرادی که رویاهایشان به حقیقت پیوسته، افکار و احساسات مثبت را در خود پرورش می‌دهند و می‌دانند که چگونه دست از احساسات منفی و فلج کننده‌ای چون ترس، اضطراب، ناامیدی، تردید، ناتوانی، درماندگی و احساس گناه دست بکشند. زمانی‌که یک‌ رؤیا به حقیقت می‌پیوندد، 80درصد بستگی به آن دارد که روی افکار و احساسات‌تان تسلط داشته باشید و 20درصد بقیه مربوط به کنترل وقت و زمان می‌شود.

­

مقاله مرتبط:3 عاملی که­خوشبختی­را رقم می‌زند

­

به قدرت کائنات اعتماد کن­

دنیایی رو تصور کن که کاملا شبیه به جهان واقعیه اما هر چیزی که در اون آرزو می کنی فورا پدیدار می شه.خودت رو در اون دنیا(بُعد دیگر) ببین ،درحالی که هر چیزی که از کائنات درخواست می کنی فورا ظاهر می شه .مرتب در جستجوی خواستت نباش؛ مردم معمولا اینطوری جذبشونو خراب می کنن.اگر تو مرتب نگران و چشم انتظار رسیدن به آرزوت باشی فقط داری به کائنات می گی که اونو نداری و چیزی که جذب می کنی ،نداشتنه بیشتره ... صبور باش،نا امید نشو اگر خواسته هات هنوز برآورده نشده،به خودت استرس نده که "آخه چطور ممکنه؟".اجازه بده کائنات این کارو برات انجام بده.آرزوهاتو بنویس

اینطوری شروع کن."من شاد و سپاسگذارم حالا که...." و جملتو (پاراگراف) با چیزی که می خوای تموم کن.جملتو با فعل زمان حال بنویس.جمله های منفی بکار نبر(اینو یه اخطار بدون ).هر روز تا زمانی که به خواستت برسی ،چشماتو ببند و با­احساس­واقعی و مثبت تصورش کن ،طوری که الان بهش رسیدی و داره اتفاق می یفته.احساسش کن

احساسی که بعد از رسیدن به خواستت خواهی داشت رو حس کن.انگار الان داریش ،حس اون لحظرو مزه مزه کن و وانمود کن که خواستت اتفاق افتاده .گفتارت ،پندارت و کردارت* باید طوری باشه که انگار به آرزوت رسیدی.این مهمترین و قدرتمند ترین مرحله ی قانون جذبه چون این مرحله جایی هست که­قانون جذب­به کار می یفته ،گاهی دیگه احساس نمی کنی بهش نیاز داری چون واقعا حس* می کنی الان اونو داری.و بعد ،کائنات به افکار و احساست عینیت می ده و تو دریافتش می کنی.

امتیاز : 3


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 30 شهريور 1396 | 7:55 | نویسنده : مدیر | بازدید : 11

10 اصول در­موفقیت­در کسب و کار

­

هیچ فرمول موفقیت آمیز برای موفقیت در­کسب وکار­وجود ندارد. اگر یکی بود، ما هرگز داستان های شکست­کسب و کار­را نمی شنیدیم. اما اگر ما به ­تاریخ تمام سازمان های موفق کسب و کار نگاهی بیندازیم، شباهت های نزدیک به روش های عملی خود را در سال های شکل گیری پیدا خواهیم کرد. گام های خاصی وجود دارد که همه این سازمان ها دنبال کرده اند. این روش های اولیه نقش مهمی در موفقیت آنها ایفا کردند.

در اینجا چند مرحله است که بسیاری از کارآفرینان موفق با آن ها موفق به­کسب و کار­شده اند.

کارآفرینی­و نوآوری در بخش های متعدد اقتصادی مطلبی است که مدت ها در کشور ما مورد بحث است. برای گسترش واهمیت عملی شدن این موضوع در کشورمان تسهیلاتی نیز برای کارآفرینان درنظر گرفته شده است. اما مسلما در این راه برای موفقیت و امکان ادامه مسیر آشنایی با راهکار های مناسب و درست الزامی است.

­

مقاله مرتبط:برای موفقیت در کسب‌وکار کوچک خود از این 5 اشتباه اجتناب کنید

­

اگر بخواهید به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنید، باید آرزوهای بزرگی نیز در سر داشته باشید. هر داستانی از موفقیت با یک آرزوی بزرگ آغاز می شود. شما می بایست چشم اندازهای بزرگ را برای خود متصور باشید، این که فردی مشهور و صاحب اعتبار هستید. باید از آن چه که می خواهید بدان برسید، تصویری روشن داشته باشید و آنقدر آن آرزوی خود را در سر پرورش داده باشید که آن را کاملا احساس کرده و برایتان دست نیافتنی نباشد. به طور مثال تصور کنید که اگر در کار خود موفق شوید، چه تحولی در زندگی شما و اجتماع ایجاد خواهد شد؟ اگر­کسب و کار­شما به موفقیت و در آمد بالا برسد شما از چه اعتباری برخوردار خواهید شد ؟ و تا چه حد به اقتصاد منطقه خود کمک کرده اید؟

باارزش ترین دارایی شما خودتان هستید با سرمایه گذاری در حرفه خود و توسعه مهارت هایتان ارزش دستاوردهای خود را بالا می برید باید خودتان را متعهد کنید که این کار برایتان در تمام طول زندگی و شغلی یک اولویت باشد روزتان را کمی زودتر شروع کنید بسیار تعجب خواهید کرد وقتی ببینید از همان ساعات اولیه چقد توانسته اید کارهایتان را به انجام بر سانید اگر روزانه یک ساعت مطالعه خود متخصص خواهید شد خود را به نوشتن ­حداقل ده مورد در روز مقید کنید انجام دادن چند کار به صورت هم زمان را فراموش کنید هر کاری را با تمرکز از آغاز تا پایان انجام دهید زمان رانندگی را به شنیدن برنامه های آموزشی صوتی اختصاص دهید بعد از مذاکره تجاری از خودتان بپرسید چه کاری را درست انجام دادم؟ و در کدام مورد می توانم بهتر عمل کنم؟

­

مقاله مرتبط:کسب و کار خود را برنامه ریزی کنید

اصول موفقیت در کسب و کار

­

به ­ده راهکار مناسب که به­کسب وکار­شما خلاقیت ، نظم ­و انعطاف پذیری می دهد اشاره خواهد شد. فعالیت­در این زمینه در هر کجای دنیا با به کار بستن این اصول کلی می توانند امیدوار باشند که گام های نخستین خود را به درستی برداشته اند.

­

مقاله مرتبط:8 راهکار متفاوت برای جذب مشتریان جدید­

­

1.­­ ­ شما باید شجاعت استفاده از ایده خود را داشته باشید. یک رویا و تمایل ناخوشایند برای رسیدن به آن، دو جنبه اساسی برای موفقیت در­کسب و کار­است.

2.­­ ­هدف ­خود را پیدا کنید این باید چیزی باشد که شما در مورد آن آگاهی داید و به آن علاقه دارید.

3.­­ ­از طریق عقب ماندن اگر شما اجازه دهید مسائل کوچک از پیشرفت شما جلوگیری کند، هرگز آن را در زندگی نخواهید گذاشت.

4.­­ ­یادگیری از اشتباهات از اشتباهات خود ایده بگیرید و سعی کنید از تکرار آنها جلوگیری کنید. هر بحران را به عنوان فرصتی برای یادگیری و انجام دادن به کار ببرید.

5.­­ ­حفظ نظم انسانی هنگامی که شما یک کسب و کار دارید، به شما آزادی می دهید. اغلب این آزادی راه را برای آرامش فراهم می کند.­کسب و کارشما تنها زمانی ­باقی می ماند اگر

شما برا ی آن تلاش کنید.

6.­­ ­تعهد به ایده­کسب و کار­شما و همه کسانی که بخشی از برنامه های شما هستند. این می تواند کارکنان، دوستان شما و یا اعضای خانواده شما باشد.

7.­­ ­صبور باش. هیچ درختی یک شبه ­میوه نمی دهد. برای اینکه ­درخت میوه بدهد، درخت باید چندین مرحله را طی کند. مشابه موفقیت در هر فعالیت تجاری است. شما باید صبور باشید

تا بتوانید از میوه های خود برداشت کنید، خسته نشوید. شما باید تلاش خود را تا طریق مرحله برداشت نگه دارید. شما باید پایدار و متمرکز باشید.

8.­­ ­انعطاف پذیر باشید ایده درخشان تنها موفقیت در­کسب و کار­را تضمین نمی کند. شما باید یاد بگیرید که ایده خود را با نیازهای امروز مطابقت دهید. ایده شما باید به راحتی به

حداکثر مشتریان برسد. در سال های اولیه، مشتریان ازشما آگاهی ندارند شما باید محصول یا سرویس خود را به مشتری تحویل دهید.

9.­­ ­آمادگی برای پاسخ دادن به هر گونه سوال از مشتری، یعنی "آنچه که در محصولات و خدمات شما وجود دارد که دیگران ندارند؟" اگر شما پاسخی جامع به این سوال دارید، در

مسیر درست هستید.

10.­­ ­متوجه شوید که تمام­کسب و کار­ممکن است درخطرباشد. بنابراین، باید آماده باشید که با خطر روبرو شوید. شما باید برخی از پشتوانه مالی داشته باشید تا زمانی که همه چیز به

اشتباه برسد. هرگز ثروت خود را در یک­کسب و کار­جدید سرمایه گذاری نکنید. به تمام گزینه های مالی موجود نگاه کنید. همچنین عاقلانه است که مشاوران حرفه ای را در زمینه امور مالی استخدام کنید.

امتیاز : 3


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 30 شهريور 1396 | 7:54 | نویسنده : مدیر | بازدید : 15

7 روش برای کشف­استعداد کودکان­خود


­استعداد­بعضی از کودکان کاملا برای اطرافیان قابل مشاهده است اما برخی دیگر ممکن است­استعداد­پنهانی دارا باشند که در قالب پرحرفی، خیال بافی، انرژی زیاد و یا حتی سورفتار خودشان را نشان دهند..

در این مقاله سعی می کنیم شما را با نشانه های­استعداد­پنهان کودک و شیوه های پرورش و شکوفایی آنها آشنا کنیم.1.­­ ­سریع به حرف آمدن

اغلب کودکان نخستین کلمات خود را در سن یک سالگی ادا می‌کنند و تعداد لغات آنها معمولا 10 مورد است. اما کودکان باهوش از شش تا 9 ماهگی نخستین لغات را به زبان می‌آورند. پس اگر کودک شما در این سنین قادر به ادای کلماتی بود و توانست جمله بسازد، نشانه‌هایی از باهوش بودن را دارد.

­

به حرف آمدن کودکان

این کودکان می‌توانند به راحتی جملات را یاد بگیرند و به خاطر بسپارند. البته این موضوع برای تمام کودکان صدق نمی‌کند. حتی کودکانی که دیر صحبت می‌کنند نیز می‌توانند باهوش باشند چرا که این زمان سپری شده به آنها کمک می‌کند تا با گذشت از مراحل ابتدایی جملات کامل‌تری را ادا کنند.

به فرزند خود اجازه دهید علائق خود را کشف کند. به بازی ها و فعالیت هایی که او انتخاب می کند توجه نشان دهید. این گونه بازی ها می تواند اطلاعات بسیاری درباره­استعداد­نهفته فرزندتان در اختیار شما قرار دهد.

­

مقاله مرتبط:5 قدم تا داشتن خانواده شاد وموفق

­

2.­­ ­کودک همه چیز را دستکاری می کند

او به شدت دوست دارد کشف کند که اشیا مختلف چگونه کار می کنند و به دلیل ممکن است اجزای وسایل گوناگون را باز کند و تلاش کند تا شیوه کارکرد آن را کشف کند و دوباره آنها را روی هم سوار کند. اوعاشق ساختن برج با بلوک های خانه سازی است و از بازی کردن با ماشین ها لذت می برد. این ویژگی ها نشانگر این است که کودک شما احتمالا یک یادگیرنده دیداری-فضایی است.

­

کودکانی که از سرهم کردن لذت می برند احتمالا در آینده مکانیک، مهندس، معمار، مخترع یا دانشمند می شوند.

­

مقاله مرتبط:13 ویژگی مشترکِ والدین بچه‌های موفق


3.­­ ­مهارت تجسم فضایی

­

مهارت تجسم فضایی

منظور از تجسم فضایی توانایی تصور سه بعدی اجسام و اشکال در ذهن و همچنین تجسم نقش‌ها و طرح‌های پیچیده در ذهن و ترسیم مجدد آنهاست. کودکانی که مهارت تجسم فضایی دارند می‌توانند در مشاغلی مانند برنامه‌ریزی شهری، معماری، طراحی داخلی، ترسیم یا مدل تصویری مانند نقشه‌کشی، مهندسی ساختمان یا مهندسی الکترونیک موفق ‌شوند.


­
این مهارت‌ها با رفتارهای زیر شناخته می‌شود:

1 - فاصله‌ها را خوب تخمین می‌زند.

2 - با نقشه و مقیاس خوب کار می‌کند.

3 - رابطه بین فاصله و بزرگی اجسام را درک می‌کند.

4 - در یک اتاق تاریک با چشمان بسته به خوبی می‌تواند مسیر خود را انتخاب کند.

5 - می‌تواند یک نقشه از آپارتمان یا خانه‌تان را رسم کند.

6 - اشیاء موجود در اتاق را می‌تواند از حفظ رسم کند.

7 - می‌تواند تصویر یک مکعب یا اجسام سه بعدی را به خوبی رسم کند.

8 - می‌تواند با رعایت نسبت و مقیاس چیزی را نقاشی کند.

9 - از کلماتی که رابطه مکانی اشیاء را نسبت به هم نشان می‌دهد مانند زیر، بالا، کنار و روبه‌رو به درستی استفاده می‌کند.

­


­

4.­­ ­اگر کودک نمی تواند آرام بگیرد

او دوست دارد همه چیز را با عجله انجام دهد و از هر چیزی که حرکت می دهد، لمس می کند، احساس می کند و به طور کلی با بدنش در ارتباط است لذت می برد. این دسته از کودکان یادگیرنده های فیزیکی یا جنبشی-بدنی هستند که اطلاعات را جذب می کنند و فعالیت هایی را ترجیح می دهند که با حرکت و عمل همراه هستند. آنها ممکن است به فعالیت های ورزشی، رقص یا موسیقی که به مهارت های حرکتی ظریف نیاز دارند، بیشتر تمایل داشته باشند و در آینده به سمت مشاغلی می روند که مجبور نباشند پشت میز بنشینند مانند معلمی یا جنگلبانی و یا ممکن است از مهارت های پیشرفته دست برای مشاغلی مانند سرآشپزی استفاده کنند.

­

کشف استعداد کودکان

­

­برای پرورش این­استعداد­کودک باید فعالیت های فیزیکی را در برنامه روزانه او قرار دهید و از آنجا که این کودکان از انجام فعالیت های حرکتی تکراری به آسانی ­خسته می شوند، فعالیت ها را به صورت چرخشی انجام دهید تا جذابیتشان را از دست ندهند. چون کودکان جنبشی-حرکتی از کشف موسیقی از خلال حرکت لذت می برند، به آنها فرصت آواز خواندن و رقصیدن بدهید. برای کودکانی که دوست دارند از دستانشان بیشتر استفاده کنند پروژه های نقاشی، مجسمه سازی، نخ کردن مهره و ... ترتیب دهید.

مقاله مرتبط:چگونه یک زندگی سالم و سرشار از شادی داشته باشیم؟

­یک برنامه خواب منظم و آرامش بخش برای این کودکان از اهمیت ویژه و بالایی برخوردار است. سعی کنید یک تا دو ساعت قبل از خواب یک میان وعده سبک مانند شیر و غلات کامل در نظر بگیرید و بعد از آن یک حمام گرم، یک داستان زیبا می تواند به خوبی کودک را برای خواب آماده کند. گوش دادن به یک موسیقی آرامش بخش در تاریکی هم می تواند به تجدید قوای کودک کمک کند.


­

5.­­ ­کودک به حل پازل علاقه زیادی دارد

او به شکل اغراق آمیزی عاشق حل کردن انواع مختلف پازل ها است. به نظر می رسد که کودک در حین بازی با پازل آزمون و خطای کمی انجام می دهد و قطعه مناسب را تقریبا با تلاش اول در جای مناسب قرار می دهد. این استادان حل کردن پازل یادگیرندگان دیداری-فضایی هستند. آنها بیشتر به صورت تصویری می اندیشند و می توانند به خوبی اجزا مختلف را در کنار یکدیگر قرار دهند. معمولا این کودکان می توانند در آینده کارآگاه، باستان شناس یا محقق شوند
­

کودک به حل پازل علاقه دارد


برای بهبود عملکرد این کودکان تا جایی که امکان دارد پازل و جدول، داستان های معمایی در اختیارشان قرار دهید و علاوه بر اینها بازی های مرتبط با چینش منظم اشیا و یا اسباب بازی هایی که برای حل مسائل فضایی ساخته شده اند هم برای کودک از اهمیت زیادی برخوردارند


­

6.­­ ­مهارت گفتاری

این دسته از کودکان مطالعه و صحبت کردن را دوست دارند، کاربرد کلمات را به خوبی می‌دانند، زبان‌های بیگانه را نسبتا راحت‌تر یاد می‌گیرند. احتمالا این افراد در مشاغلی مانند مشاوره ، روزنامه‌نگاری، نویسندگی، مجری گری برنامه و میزگردها، فروشندگی و... موفق خواهند شد.
­
برخی از رفتارهایی که این ویژگی را نشان می‌دهد به شرح زیر است:

1 - به داستان پردازی علاقه‌مند است.

2 - به قصه‌گویی با بیان تجربیات خودش علاقه دارد.

3 - به استفاده از کلمات جدید علاقه دارد.

4 - معنی کلماتی را که نمی‌داند می‌پرسد.

5 - با کلمات بازی می‌کند و سعی می‌کند ترکیب‌های متفاوتی از کلمات بسازد. مثلا به جای آبگرمکن می‌‌گوید گرماب!

6 - دیکته‌اش به نسبت سنش خوب است.

7 - به نسبت سن خود گیاهان و حیوانات را می‌شناسد و می‌تواند آنها را توصیف کند.

8 - می‌تواند موضوعات پیچیده را خوب توضیح دهد.

9 - برای خود دفتر خاطرات دارد یا برای روزنامه مدرسه مطلب می‌نویسد.

7.­­ ­اگر کودک به طبقه بندی اشیا علاقه زیادی دارد.

جوراب هایش را جفت می کند، ماشین های اسباب بازی را بر اساس رنگ، اندازه یا شکل در یک خط می چیند و یا ممکن است دوست داشته باشد اشیا مرتب و سازمان یافته باشند. در صورت وجود این نشانه ها، کودک شما احتمالا به عنوان یادگیرنده دائمی شنیداری شناخته می شود که به این معنی است که یک متفکر تحلیل گر، بسیار منظم و دقیق در جزئیات است. او ممکن است به دنبال یافتن الگوهای گوناگون باشد که معمولا از نشانه های اولیهاستعداد­ریاضی و علوم است.


­

­برای پرورش این ویژگی کودک بازی ها و فعالیت هایی را پیدا کنید که شامل الگوها و جفت کردن هستند. انجام فعالیت هایی که مهارت های ریاضی را تقویت می کنند و تجربیاتی که مورد علاقه دانشمند کوچک هستند هم می توانند بسیار مفید باشند. کودک را مسئول انجام کارهایی بکنید که با علاقه کودک به طبقه بندی در ارتباط باشند. برای این دسته از کودکان جمع آوری اشیا بسیار جالب است. بهتر است ظرف های پلاستیکی در اختیار کودک قرار دهید تا بتواند اشیا کوچک مانند سنگ، صدف و هر چیز دیگری که دوست دارد را در آنها جمع آوری کند.

­

امتیاز : 3


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 29 شهريور 1396 | 7:58 | نویسنده : مدیر | بازدید : 10

مهارت گفتگو­در­خواستگاریشناخت به وسیله گفتگو کمکی برای افراد است تا زمینه و پایه های ازدواج موفق را پی ریزی کنند. برای رسیدن به این شناخت، لازم است هر دو طرف مهارتهای گفتگو را بیاموزند. تا دچار شناخت سطحی و احساسات زودگذر نشوند این مهارت ها عبارتند از:

اهمیت فن بیان در­خواستگاری

خواستگاری یک جلسه بین خانواده ها برای نشان دادن علاقه به ایجاد یک رابطه جدی بین پسر و دختر هر یک از خانواده هاست. در این جلسه یا جلسات خانواده ها تصمیم میگیرند که آیا پسر و دختر می توانند یک زن و شوهر خوب برای همدیگر باشند یا خیر. معمولا نظر خانواده دختر و پسر اهمیت زیادی برای سر گرفتن یک ازدواج دارد. چه­خواستگاری­سنتی باشد چه پسر و دختر از قبل با هم آشنایی داشته باشند و دلشان بخواهد که با هم زندگی مشترک تشکیل دهند, اما نقش­فن بیان­در­خواستگاری­چیست؟

از آن جا که معمولا خانواده ها برای شناخت یکدیگر و عروس یا داماد شروع به معرفی خانواده خود میکنند اینکه به بهترین نحو این معرفی را انجام دهند از اهمیت بسزایی برخوردار است. به هر حال نوع معرفی تاثیر زیادی در گرفتن جواب مثبت یا منفی خانواده ها خواهد داشت.

­

­

حتما خانواده های زیادی را می شناسید که بدلیل اینکه نتوانستند در جلسه­خواستگاری­به خوبی خود و پسر یا دخترشان را معرفی کنند شانس ازدواج آن ها را از بین برده اند. مهارت فن بیان در جنبه های مختلف زندگی ما نقش بزرگی دارد ,حتی در­خواستگاری. در زیر نکاتی را در خصوص فن بیان درخواستگاری­بیان می کنیم.

­

مقاله مرتبط:رازهای متقاعد کردن اطرافیان


در جلسه­خواستگاری­، چگونه صحبت کنیم ؟


­­­­با توجه به اهمیت گفتگو می توان از قبل سؤالات را بر روی کاغذ نوشت تا هنگام صحبت کردن، مطالب فراموش نگردد.

نکته: برخی به ضبط جلسات گفتگو به شکل صوتی و تصویری اقدام میکنند که این امر هم خالی از اشکال نیست، زیرا ممکن است در این گفتگوها برخی مسائل خصوصی خانوادگی و در مواردی اسراری ذکر شود که ضبط آنها در هر دو خانواده نگرانی هایی را ایجاد کند.


­در­خواستگاری­دروغ نگویید و اغراق نکنید

کسی که قرار است به نمایندگی خانواده صحبت کند نباید دروغ بگوید و یا در مورد عروس یا داماد اغراق کند” مشک آن است که خود ببوید” .اکثر افراد توانایی تشخیص دروغ را دارند. زیادی تعریف کردن از خانواده ی خود حس خوبی به خانواده روبرو نمی دهد و ممکن است به اصطلاح تو ذوقشان بخورد !­ازپرسیدن سوالات بی ارزش خودداری کنید

بهتر است از پرسیدن سؤالات بی ارزش و بی اهمیت مثل: رنگ و غذای مورد علاقه و ... در جلسات اولیۀ گفتگو خودداری کرد، چون در اکثر این موارد افراد سعی میکنند سلیقه های خود را شبیه به فرد مقابل بیان کنند.

­

از پرسیدن سوالات نامناسب خودداری کنید

­

نکته: البته سلیقه های افراد اهمیت دارند اما مهم این است که نگاه ها، تفکرات، باورها و ... بررسی شوند که آیا هم سو، هم جهت و هم سنخ می باشند یا نه.

­

مقاله مرتبط:چگونه با اعتمادبه نفس ­و خوب صحبت کنیم؟

­

حرف هایتان را یکی کنید

این واقعا بد است که داماد یک حرف بزند و خانواده اش حرف دیگر. سعی کنید قبل از آمدن به­خواستگاری­با هم در مورد تمامی مسائل و سوالات احتمالی خانواده عروس مثل وضعیت شغل ,مسکن, مدت زمان عقد و … صحبت کنید. در آن طرف عروس خانم هم باید بدون خجالت تمامی انتظاراتش از مرد زندگی آینده اش را با خانواده خود در میان بگذارد. مثلا خانواده عروس نگویند مادیات برای دختر ما اهمیتی ندارد در حالی که عروس خانم اصلا این اعتقاد را ندارد !
­


تمامی افراد حاضر در­خواستگاری­را معرفی کنید

اگر خانواده ها از قبل با هم آشنایی ندارند و یا افراد غریبه ای در جمع حضور دارد کسی که نماینده گفتگو در­خواستگاری­است باید حتما تمامی افراد و نسبت هایشان را معرفی کند, قبل از اینکه خانواده عروس یا داماد بخواهند که آن افراد را معرفی کند.

­


وقت­خواستگاری­را در نظر بگیرید

معمولا برای جلسات اول­خواستگاری­یک ساعت کافیست. سعی کنید زیاد از مسائل حاشیه ای صحبت نکنید و صحبت هایتان باید کوتاه و کامل باشد. اگر نیاز به صحبت بیشتری دارید با نهایت احترام درخواست جلسه دیگری کنید.خوش رو و خوش برخورد باشید.

­

مقاله مرتبط:چگونه­فن بیان قوی­داشته باشیم؛ 7 راه علمی برای جلب توجه دیگران

­باید انتظار داشت که سؤالات استاندارد، از پیش تعیین شده دارای جوابهای مشخص باشد

زیرا هر کس مطابق با ذهنیت و تصورات خود به سؤالات جواب میدهد.
ممکن است برداشت فرد مقابل از یک مفهوم، با برداشت شما از همان مفهوم مغایرت داشته باشد و عدم توجه به این نکته، در آینده مشکلاتی را ایجاد نماید. پس بهتر است در چنین مواردی قبل از طرح سؤال از فرد مقابل، در مورد این گونه مفاهیم توضیح خواسته و سپس سؤال اصلی را مطرح کنید.
نظر شما در مورد قناعت در زندگی چیست » : به عنوان مثال: قبل از این که سؤال شود
به نظرشما قناعت یعنی چه » : پرسیده شود.


­توجه کنید که هنگام جواب دادن به سؤالات حتماً باید خودتان را در موقعیت سؤال قرار دهید

و هیچ گاه پدر، مادر، برادر و خواهرتان را به جای همسرتان در موقعیت قرار ندهید.

نکته: شاید دیر آمدن پدرتان به منزل برای شما خیلی مهم نباشد و شما در مقابل آن هیچ عکس العملی نشان ندهید. ولی یقیناً در مورد همسرتان چنین نخواهد بود. ­بنابراین هنگامی که از شما پرسیده میشود اگر همسرتان دیر به منزل بیاید چه عکس العملی نشان میدهید؟ نباید همسر را جای پدر قرار داده و همان عکس العملی را که در مقابل دیر آمدن پدرتان دارید، مطرح کنید.

جوگیر نشوید

کسی که در­خواستگاری­به نمایندگی از خانواده عروس یا داماد صحبت میکند باید مراقب باشد که جو گیر نشود. وعده وعیدهایی که می داند هرگز اتفاق نمی افتد را بازگو نکند و یا جهت تلافی کردن حرف کسی از خانواده مقابل چیزی را نگوید که به آن اصلا معتقد نیست.

امتیاز : 1


طبقه بندی: ،
,